۲۳ نکته و ایده‌ برای ژست عکاسی پسرانه

!! 50 درصد عکس پرتره خوب به عکاس برمی‌گردد و 50 درصد به مدل !!

ایده عکاسی مردانه و پسرانه

عکاس هستید: اگر قصد عکاسی از پسران و به صورت کلی عکاسی از مردان را دارید، این مقاله به شما ایده‌هایی برای عکاسی پرتره می‌دهد. همچنین در این مطلب نکاتی را یاد خواهید گرفت که باید مدل آنها را اجرا کند تا عکس‌های پرتره متنوعی داشته باشد.

دنبال عکس‌های خوبی هستید: سه عنصر در ژست گرفتن نقش اساسی دارد که عبارتند از وضعیت بدن، دست‌ها و حالت چهره. ما در این مطلب نکاتی را به شما یاد می‌دهیم تا ایده‌های زیادی برای ژست گرفتن داشته باشید.

برای مشاهده بزرگ‌تر و دانلود هر عکس، روی آن کلیک کنید

فهرست مطالب

از نوع حالت دست‌ها، چهره، نوع نگاه و پاها الهام بگیرید زیرا شما می‌توانید از یک ژست در هر مکانی استفاده کنید.

اگر می‌خواهید عکس منحصر به فردی بگیرید، تنها کافی است این ژست‌ها را با کمی خلاقیت آمیخته کنید. در این صورت عکس‌های شما خاص و متفاوت می‌شود.

1. سر خود را خم کنید

این ژست در عین سادگی کمی سخت است. به این صورت است که تنها گردن خود را خم کنید به طوری که بدن‌تان نباید بچرخد. مدل باید طوری ژست بگیرد که انگار به دوربین بی‌توجه است و طبیعی جلوه کند.

2. قدم بزنید

قدم‌زدن جزو رایج‌ترین ژست‌های پسرانه است. این عکس بیشتر در فضای شهری گرفته می‌شود. در این ژست، باید از مدل بخواهید از فاصله‌ای نسبتا دور به آرامی شروع به حرکت کند و به سمت شما بیاید. اگر از حالت دستی دوربین استفاده می‌کنید، سرعت شاتر را بالای 1/200 بزارید.

3. تکیه بدهید

تکیه دادن به دیوار، نرده، درخت، میله و… نیز در عکاسی مردانه بسیار متداول است. مدل می‌تواند هم با پهلو و هم کمرش را به دیوار تکیه دهد. هم می‌توانید عکس قدی بگیرید و هم می‌شود از بالاتنه عکاسی کرد. در عکس قدی، پاهای مدل هم می‌توانید صاف باشد و هم می‌توان یکی را روی چیزی قرار داد یا روی آن یکی پا انداخت.

4. دستتان را در جیب بگذارید

ژست دست در جیب بیشتر در حالت ایستاده کاربرد دارد. مدل می‌تواند یک یا دو دستش را داخل جیب جلو یا عقب ببرد. دقت کنید که انگشت شست باید بیرون جیب باشد تا کل دست ناپدید نشود.

5. دست به سینه شوید

یکی از ژست‌های ساده و راحت، ژست ایستادن با دست‌های ضربدری یا اصطلاحا دست به سینه است. همچنین می‌تواند این ژست را نشسته هم انجام داد. حالت چهره در این ژست خیلی تاثیرگذار است. سعی کنید سوژه لبخند بزند تا خشک به نظر نرسد.

6. دست روی کمر گذاشتن

یکی دیگر از ایده‌های عکاسی پسرانه، دست روی کمر یا پهلو گذاشتن است. در این صورت دست‌های شما باز شده و وقتی با لبخند همراه شود، عکس پرتره زیبایی گرفته می‌شود. (خطاب به عکاس‌ها) حتما دوربین را هم‌تراز با چشمان مدل تنظیم کنید. بهترین حالت چشمان مدل نیز در این ژست این است که مدل به دوربین نگاه کند.

7. لباس خود را بگیرید

یکی از جذاب‌ترین ژست‌های عکاسی پرتره، گرفتن لبه یا دکمه لباس است. معمولا گرفتن و لمس دکمه یا آستین کت، پیراهن، سویشرت، کراوات و هودی در جذابیت عکس کمک می‌کند. مدل می‌تواند هم به دوربین و هم جای دیگر را ببیند. همچنین می‌تواند از اکسسوری مثل دستبند، کلاه و ساعت هم برای این ژست کمک بگیرد. مثلا لبه‌های کلاه هودی خود را بگیرد.

8. ژاکت را روی شانه‌تان بندازید

این ایده بیشتر در عکاسی فشن کاربرد دارد. در این ژست، مدل باید ژاکت یا کت خود را روی شانه‌اش انداخته و آن را با یک دست بگیرد. سوژه می‌تواند هم به صورت ایستاده و هم در حال حرکت باشد.

9. کج بایستید

یکی از ایده‌های متفاوت عکاسی، کج ایستادن است. این ژست به Contrapposto معروف است و به این معنی است که مدل روی یک پای خود بیاستد و بالاتنه‌اش از حالت تقارن خارج شود و یکی پایین‌تر از دیگری باشد.

دانلود رایگان pdf کتاب آموزش انواع ژست‌های حرفه‌ای در عکاسی

10. بازوی خود را لمس کنید

گرفتن بازوها نیز در عکس پرتره مردان رایج است. به این صورت که دست‌ها به صورت 90 درجه خم شوند و بازو دست دیگر را بگیرند. می‌توان از ساعت یا دستبند نیز در این ژست استفاده کرد.

11. دست را زیر چانه بگیرید

این ژست نیز بیشتر بر حالات چهره و دست تاکید دارد. مدل باید دست خود را طوری نگه دارد که روبروی قفسه سینه و زیر چانه‌اش باشد. استفاده از ساعت و دستبند ایده خوبی برای زیبایی عکس پرتره است. بهتر است مدل تیشرت بپوشد.

12. دست را لای مویتان ببرید

این ژست بسیار در عکاسی مد و فشن مرسوم است و جزو جذاب‌ترین عکس‌ها می‌شود. هر چقدر قاب شما نزدیک مدل باشد، در این ژست بهتر است. تقریبا هر حالتی می‌توان با این ژست گرفت. همچنین برای نمایش عضلات مردان نیز این ژست کاربرد دارد.

13. چانه‌تان را بگیرید

این ژست مردانه بیشتر برای ژست‌های سنگین و متفکرانه گرفته می‌شود. مدل باید دست خود را طوری بگیرد که چانه‌اش تقریبا پنهان شود.

14. زانو را بالا بیاورید

این ژست به این گونه‌ است که یکی از پاهایتان را روی شی مثل سنگ، صندلی و نرده قرار دهید تا زانویتان بالا بیاید. حالت این ژست به شما حس اعتمادبه‌نفس زیاد می‌دهد. این ایده در طبیعت و پارک‌ها قابل اجرا است و می‌توان با کمی خلاقیت بهترین عکس‌ها را گرفت.

15. به جلو متمایل شوید

این ژست بر روی صندلی اجرا می‌شود. مدل باید آرنج دستش را روی زانویش بگذارد و به سمت جلو متمایل شود. دست‌ها هم می‌تواند زیر چانه قرار بگیرد و هم با یکدیگر چفت شود. (خطاب به عکاس‌ها) برای این که عکس تم قدرت داشته باشد، کمی دوربین را پایین‌تر از سطح چشم‌های مدل بیاورید.

16. متفکر شوید

این ژست بیشتر به صورت نشسته اجرا می‌شود. معمولا مدل به دوربین نگاه نمی‌کند و آرنج دستش را روی زانو قرار می‌دهد. این حالت به شخص احساس متفکرانه و قدرت می‌دهد.

17. به بازوتان تکیه دهید

این ژست بیشتر برای حالت‌های خودمانی‌تر کاربرد دارد. بدین شکل که صورت مدل باید کمی خم شده و به بازو تکیه داده شود. این ژست به شخص احساس شکننده بودن و ضعیفی می‌دهد.

18. زانویتان را در حالت نشسته بلند کنید

در این ژست، مدل روی زمین نشسته است و زانویش را بلند می‌کند. مدل باید کمی به سمت دوربین بچرخد و بدنش تقریبا رو به دوربین باشد. آن یکی دست مدل می‌تواند روی چانه، روی مو یا پشت سرش باشد.

19. دست‌هایتان را قلاب کنید

این ژست بسیار پرکاربرد و جذاب است. به این صورت که مدل روی زمین نشسته است و آرنج‌های خود را روی زانوهایش قرار می‌دهد و به یکدیگر قلاب می‌کند. این حالت، حس فروتنی و خودمانی بودن می‌دهد.

20. برعکس روی صندلی بشینید

این ژست مورد علاقه مردان است و حس اعتمادبه‌نفس و استقلال را منتقل می‌کند. معمولا بدین صورت است که مدل یکی از دست‌هایش را روی صندلی گذاشته و دیگری را روی مو، روی چانه یا پشت سرش قرار دهد.

21. چهار زانو بشینید

این ژست به صورت نشسته اجرا می‌شود. اگر مدل به حالت چهار زانو بشیند، عکس حس خانوادگی و صمیمی پیدا می‌کند.
اما اگر مدل، یکی از پاهایش را روی پای دیگرش بندازد، حس اعتماد‌به‌نفس القا می‌شود و عکس جنبه غیر رسمی دارد.

22. چمباتمه بزنید

این ژست کمی غیر رایج است و برای یه سری مدل‌های خاص اجرا می‌شود. معمولا یه پا جلوتر از پای دیگر باشد، عکس جذاب‌تر می‌شود. دست‌ها روی زانو قرار گرفته و شخص حالت متفکرانه یا خوشحال می‌گیرد.

23. با اکسسوری عکس بگیرید

اگر چه این بخش یک ژست نیست اما استفاده از اکسسوری در عکس‌های مردانه زیبایی خاصی را به عکس پرتره شما اضافه می‌کند. اکسسوری مردانه شامل ساعت مچی، دستبند، کلاه، گل، عینک و یا حتی توپ بسکتبال و اسکیت‌برد نیز می‌شود.

سوالات متداول

قبل از روز قرار عکاسی با فرد مدل صحبت کرده و انتظاراتشان را از عکاسی بدانید. سپس متناسب با انتظارشان لباس‌ها و ژست‌های مورد تطابق را به ایشان پیشنهاد دهید.

پارامترهای زیادی برای جذاب نشان دادن عکس وجود دارد اعم از حالت چهره، ژست دست، ژست کلی بدن، لباس و اکسسوری. اما مهم‌ترین عنصر، احساسی است که مدل از خود منتقل می‌کند. احساسی که از چشم و بدن خود سوژه آشکار می‌شود، بهترین عکس پرتره را رقم می‌زند.

خلاصه کلام

به جرئت می‌توان گفت که مهم‌ترین نکته برای موفقیت در عکاسی از سوژه انسان این است که مدل حالت طبیعی خودش را نمایش دهد. بعد از این که راهنمایی‌ها و نکات را به مدل گفتید، سعی کنید با مدل تعامل کنید تا احساس آرامی بکند و عکس از مصنوعی بودن خارج شود. امیدوارم این نکات برای شما عکاسان عزیز مفید بوده باشد.

حتما نظر، پیشنهاد و سوالات‌تان را در قسمت نظرات از ما بپرسید و این مقاله را برای دوستانتون ارسال کنید و مقاله را هم لایک کنید.
موفق و پیروز باشید😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *