معرفی کامل منو دوربین عکاسی کنون (بخش اول)+عکس

هر آن چیزی که باید درباره‌ی منوهای دوربین عکاسی کنون بدانید!!!

معرفی کامل منو دوربین عکاسی کنون

از کجا باید تنظیمات پیشرفته دوربین را انجام بدهم؟ چقدر از حافظه دوربینم مانده است؟ منوی دوربین به چه کار می‌آید؟ این‌ها سوالاتی است که افراد تازه‌کار و علاقمند به عکاسی در هنگام خرید اولین دوربین خود می‌پرسند. حتی بعضی از عکاسان که مدت طولانی عکاسی می‌کنند اما آموزش جامع و صحیح ندیده‌اند، با کارکرد بعضی از منوها آشنایی ندارند. به همین منظور، ما بر آن شدیم تا دوره آموزش گام‌به‌گام عکاسی حرفه‌ای را پایه‌ریزی کنیم و به صورت رایگان در اختیار علاقمندان به عکاسی قرار دهیم.

این قسمت، دومین قسمت از دوره آموزش گام‌به‌گام عکاسی حرفه‌ای است. ما در قسمت اول به معرفی کامل بدنه و دکمه‌های دوربین کنون پرداختیم.

هدف ما در این قسمت از دوره، معرفی کامل و جامع منو دوربین‌های کانن است. این معرفی شامل توضیح تخصصی همه‌ زیرمنوهای دوربین به همراه عملکرد و کارایی آن‌ها با بیانی ساده است.

فهرست مطالب

منوهای اصلی دوربین کنون​

منوهای اصلی دوربین کنون

منوی دوربین‌های کنون شامل 4 بخش متفاوت است که عبارتند از:

 • منوی عکسبرداری (shooting): در این قسمت می‌توانید تنظیمات مربوط به عکاسی را مشاهده کنید.
 • منوی تصاویر (Playback): در این قسمت تنظیمات مربوط به مشاهده و ویرایش تصاویر قابل تنظیم است.
 • منوی تنظیمات سخت‌افزاری (Setup): در این قسمت نیز تنظیمات مربوط به کارت‌حافظه، باتری، زبان و ساعت و … قابل تغییر است.
 • منوی تنظیمات شخصی (My Menu): در این قسمت هم می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را قرار دهید.

[su_box title=”شاید این مقالات را نیز دوست داشته باشید:​” box_color=”#1f00a4″]۴۰ سبک عکاسی معروف| لیست کامل ژانرهای عکاسی [su_spacer size=”10″] رینگ لایت چیست؟ چه رینگ لایتی بخریم؟ [su_spacer size=”10″] تکنیک خطوط هدایتگر یا لیدینگ لاین (Leading Line) در ترکیب‌بندی عکاسی [/su_box]

معرفی منوی عکسبرداری (shooting) _ بخش اول

1. کیفیت عکس (Image quality)

کیفیت عکس (Image quality)​
کیفیت عکس (Image quality)​

با استفاده از این گزینه می‌توانید نوع کیفیت عکس را مشخص کنید. معمولا در دوربین‌های کانن 10 مورد کیفیت برای عکس وجود دارد  که شامل این موارد هستند: کیفیت عکس (Image quality)​ کیفیت عکس (Image quality)​

در قسمت آبی‌رنگ مشخص شده در تصویر بالا از چپ به راست به ترتیب حجم عکس، سایز عکس و تعداد عکس قابل گرفتن با توجه به حافظه موجود در رم‌تان قابل مشاهده است. (برای اطلاع از تفاوت بین این کیفیت‌ها در دوربین کلیک کنید.)

2. صدای بیپ (Beep)

صدای بیپ (Beep)​
صدای بیپ (Beep)​

صدای بیپ، صدایی است که بعد از انجام فوکوس خودکار پخش می‌شود و نشانگر زمان مناسب شات است. برای قطع کردن این صدا می‌توانید گزینه Disable را کلیک کنید.

3. عکسبرداری بدون کارت حافظه (Release shutter without card)

عکسبرداری بدون کارت حافظه (Release shutter without card)​
فضای رنگ (Color space)​

با کلیک این گزینه می‌توانید انتخاب کنید که دوربین زمانی که کارت‌حافظه ندارد، بتواند باز هم عکاسی کند یا خیر. برای عدم استفاده از شات در زمان بدون کارت‌حافظه گزینه Disable را کلیک کنید.

4. بازبینی عکس (Image review)

بازبینی عکس (Image review)​
بازبینی عکس (Image review)​

شما می‌توانید مشخص کنید که چه مقدار تصویر بلافاصله بعد از عکسبرداری روی مانیتور نمایش داده شود. برای عدم نمایش در LCD گزینه Off را کلیک کنید و برای نگهداشتن بدون زمان عکس گزینه Hold را انتخاب کنید. شما هر لحظه می‌توانید با فشردن دکمه شاتر جدا از این که روی کدام حالت قرار دارد، عکس را از مانیتور بردارید.

5. تصحیح مشخصات لنز (Peripheral Illumination correction)

تصحیح مشخصات لنز (Peripheral Illumination correction)​
تصحیح مشخصات لنز (Peripheral Illumination correction)​

در این قسمت شما مشخصات لنز خود را مشاهده می‌کنید. درصورتی که اطلاعات صحیح است، روی گزینه Enable کلیک کرده و در غیر اینصورت Disable را انتخاب می‌کنید. اگر اطلاعات لنز اشتباه نوشته شده است، یکبار با دوربین عکاسی کنید احتمالا اطلاعات لنز درست شود.

6. کاهش قرمزی چشم (Red-eye reduce)

کاهش قرمزی چشم (Red-eye reduce)​
کاهش قرمزی چشم (Red-eye reduce)​

استفاده از لامپ کاهش‌دهنده قرمزی چشم قبل از فلاش باعث می‌شود تا قرمزی چشم کاهش پیدا کند. این قابلیت در همه حالت‌های دوربین عمل می‌کند به جز در حالت‌های mtn ، noflash و sports

7. کنترل فلاش (Flash control)

کنترل فلاش (Flash control)​
کنترل فلاش (Flash control)​

با استفاده از این قسمت می‌توانید بر فلاش خود احاطه داشته باشید. برای مثال در صورتی که گزینه Flash firing روی Disable باشد، دیگر به هیچ عنوان فلاش شما به صورت خودکار بلند نمی‌شود. گزینه‌های دیگر مربوط به فلاش اکسترنال می‌شود. گزینه آخر هم تمام تنظیمات فلاش را به حالت اولیه در می‌آورد.

معرفی منوی عکسبرداری (shooting) _ بخش دوم

1. جبران نوردهی (Exposure compensation/AEB)

جبران نوردهی (Exposure compensation/AEB)​
جبران نوردهی (Exposure compensation/AEB)​

با تنظیم این گزینه می‌توانید تصاویری با نوردهی متفاوت ثبت کنید. شما می‌توانید با توجه به سوژه و محیط خود میزان نوردهی را افزایش یا کاهش دهید. این قابلیت AEB مخفف Auto Exposure Bracketing نامیده می‌شود. نور در عکاسی را می‌توان علاوه بر سرعت شاتر و دیافراگم، با اکسپوژر برکتینگ به میزان تغییر داد.

2. بهبود دهنده اتوماتیک نور (Auto Lighting Optimizer)

بهبود دهنده اتوماتیک نور (Auto Lighting Optimizer)​
حالت‌های نوردهی (Metering Mode)​

در صورتی که تصویر شما تاریک است یا کنتراست عکس پایین است، می‌توانید روشنایی و کنتراست عکس را به صورت اتوماتیک تصحیح کنید. حالت پیش‌فرض این قابلیت “استاندارد” است. با انتخاب سایر موارد می‌توانید روشنایی و کنتراست را زیاد و یا کم کنید.

3. حالت‌های نوردهی (Metering Mode)

حالت‌های نوردهی (Metering Mode)​
حالت‌های نوردهی (Metering Mode)​

برای نوردهی به سوژه در دوربین‌ها سه حالت (و در بعضی دوربین‌ها چهار حالت) موجود است. در اغلب شرایط، نوردهی ماتریسی (Evaluative metering) پیشنهاد می‌شود و همچنین در اغلب مدهای دوربین این گزینه به صورت خودکار فعال است. حالت‌های دیگر عبارتند از: نورسنجی مرکزی، نورسنجی نقطه‌ای و نورسنجی منطقه‌ای

4. وایت بالانس دستی (Custom White Balance)

وایت بالانس دستی (Custom White Balance)​
وایت بالانس دستی (Custom White Balance)​

وایت بالانس دستی (تراز سفیدی) به شما اجازه می‌دهد تا وایت ‌بالانس را با توجه به نور محیط به صورت دستی تنظیم کنید. مطمئن شوید که وایت بالانس را دقیقا در مکانی که قصد عکاسی دارید، تنظیم کنید. برای استفاده از این گزینه، ابتدا باید از محیط خود عکسی از محیط از سوژه‌ای سفیدرنگ یکنواخت مثل دیوار بیاندازید و سپس وارد این قسمت شوید و دکمه SET را بزنید و تایید کنید.

5. تغییر وایت بالانس و برکتینگ (WB Shift/Bkt)

تغییر وایت بالانس و برکتینگ (WB Shift/Bkt)​
تغییر وایت بالانس و برکتینگ (WB Shift/Bkt)​

در این قسمت می‌توانید وایت بالانس را با توجه به دمای رنگ‌ها (RGB) تنظیم کنید. کار کردن با این قسمت نیاز به مهارت زیادی دارد و افراد حرفه‌ای از این گزینه استفاده می‌کنند.

6. فضای رنگ (Color space)

فضای رنگ (Color space)​
فضای رنگ (Color space)​

به طیف رنگ‌های قابل تکرار، «فضای رنگ» گفته می‌شود. در این دوربین، شما می‌توانید یکی از گزینه‌های [Adobe RGB] یا [sRGB] را انتخاب کنید. (برای اطلاع از تفاوت بین این دو نوع رنگ کلیک کنید)

7. استایل‌های تصویر (Picture Style)

menu canon camera 29
استایل‌های تصویر (Picture Style)

با انتخاب هر یک از استایل‌های تصویر، ویژگی‌های آن سبک بر روی دوربین اعمال می‌شود. استفاده از این استایل‌ها در مدهای بیسیک زون امکان پذیر نیست. استایل‌های این بخش شامل Auto، Standard، Portrait، Landscape، Neutral، Faithful Monochrome و User Defined می‌شود.

[su_box title=”شاید این مقالات را نیز دوست داشته باشید:​” box_color=”#1f00a4″]بهترین خلاصه از کتاب طرز فکر Mindset[su_spacer size=”10″] عکاسی پرتره چیست و ۷ مورد از انواع آن[su_spacer size=”10″] بهترین خلاصه از کتاب مینیمالیسم دیجیتال[/su_box]

معرفی منوی عکسبرداری (shooting) _ بخش سوم

1. حذف غبار از عکس (Dust Delete Data)

حذف غبار از عکس (Dust Delete Data)​
حذف غبار از عکس (Dust Delete Data)​

بعضی اوقات ممکن است گردوغبار وارد دوربین شوند و روی سنسور بنشینند. این گردوغبارها باعث وجود لکه در عکس می‌شوند. برای از بین رفتن این لکه (البته از روی عکس نه سنسور) می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا به صورت اتوماتیک این گردها را پاک کند.

2. تنظیم ایزو (ISO Auto)

تنظیم ایزو (ISO Auto)​
تنظیم ایزو (ISO Auto)​

در این قسمت مقدار حداکثری ایزو را برای دوربین انتخاب کنید. این عدد می‌تواند برای هر دوربینی متفاوت باشد. هر مقداری که انتخاب کنید، دیگر دوربین نمی‌تواند عددی بزرگتر از آن را به صورت خودکار انتخاب کند. بنابراین شما برای ایزو یک سقف عددی انتخاب می‌کنید.

معرفی منوی عکسبرداری (shooting) _ بخش چهارم

1. حالت مشاهده عکس از مانیتور (Live View shoot)​

حالت مشاهده عکس از مانیتور (Live View shoot)​​
حالت مشاهده عکس از مانیتور (Live View shoot)​​

در صورتی که این گزینه غیرفعال باشد، دیگر نمی‌توان عکس محیط را از چشمی منظره‌یاب به LCD منتقل کرد. برای فعال کردن این قابلیت روی Enable کلیک کنید.

2. تنظیم AF برای فوکوس (AF Method)

تنظیم AF برای فوکوس (AF Method)
تنظیم AF برای فوکوس (AF Method)

شما می‌توانید حالت AF را که مناسب شرایط و سوژه‌تان است را انتخاب کنید.  این حالت‌ها عبارتند از: FlexiZone، Live mode (در این حالت دوربین، تصاویر افراد را تشخیص می‌دهد و فوکوس را روی آن قرار می‌دهد.) و Quick mode

3. نمایش خطوط راهنما (Grid display)

نمایش خطوط راهنما (Grid display)
نمایش خطوط راهنما (Grid display)

خطوط راهنما در این بخش به دو حالت 3*3 (Grid 1) یا 3*5 (Grid2) تقسیم می‌شوند. با استفاده از این خطوط می‌توانید راحت‌تر از قانون یک‌سوم و نقطه طلایی استفاده کنید.

4. نسبت ابعاد عکس (Aspect ratio)

نسبت ابعاد عکس (Aspect ratio)
نسبت ابعاد عکس (Aspect ratio)

در این بخش می‌توانید حالت‌های مختلف شامل [3:2] [4:3] [16:9] [1:1] را انتخاب کنید. تصاویر RAW همیشه با نسبت [2:3] ذخیره می‌شوند اما می‌توان آن را با همان نسبتی که قرار داده بودید، دریافت کنید.

5. تایمر نورسنجی (Metering timer)

تایمر نورسنجی (Metering timer)
تایمر نورسنجی (Metering timer)

در این قسمت می‌توانید مدت زمان نوردهی را تغییر دهید. این عمل بعد از این که دکمه شاتر را به صورت نیمه فشار می‌دهید، فعال می‌شود.

خلاصه کلام

برای این که همه زیروبم دوربین دستمان بیاید، لازم است تا با همه منوها و تنظیمات آشنا شویم. در این مطلب آموزشی بخش اول از منوی دوربین کنون یعنی بخش منوی عکسبرداری (shooting) معرفی و توضیح داده شد. در بخش بعد با منوی تصاویر (Playback)،  تنظیمات سخت‌افزاری (Setup) و تنظیمات شخصی (My Menu) آشنا می‌شویم. اگر این مقاله برای شما مفید بود، حتما لایک کنید و اگر سوالی دارید در قسمت کامنت ازمون بپرسید.

موفق و پیروز باشید😊

آریس
آریس
بیشتر بخوانید
سلام. ممنون از مقاله خوبتون؛ در مقاله شما، قسمت shooting دارای چهار بخش است اما برای من دو بخش است و با این متفاوت است. ممکن است راهنمایی کنید. تشکر
امیرحسین بابالوئی
امیرحسین بابالوئی
بیشتر بخوانید
سلام و درود؛ جایگاه هر یک از این گزینه‌ها ممکن است در هر دوربین متفاوت باشد. شاید هم mode دوربین شما روی auto باشد زیرا در این حالت فقط دو تب نمایش داده می‌شود. پیشنهاد می‌کنم روی حالت manual قرار دهید و امتحان کنید.
نگین طم
نگین طم
بیشتر بخوانید
سلام خسته نباشید بخش دوم منو دوربین کنون را در کجا قرار دادید؟ من نمیتونم پیدا کنم. ممنونم
امیرحسین بابالوئی
امیرحسین بابالوئی
بیشتر بخوانید
سلام و عرض ادب؛ مقاله آموزش منو دوربین کنون بخش دوم آماده و منتشر شد و هم‌اکنون در دسترس شماست. ممنون از همراهی شما
معرفی کامل منو دوربین عکاسی کنون (بخش دوم)+عکس

3 یک نظر

 1. صابر پاسخ

  ممنون از آموزش تون به نظر شما برای تولید محتوا لباس گوشی آیفون ۱۴ پرو یا دوربین کانن مارک ۳

 2. راضیه بهدانی پاسخ

  سلام ممنون از توضیحات و آموزش مفیدتون، من چند وقتی بود دلم میخواست با تمامی بخش های منو دوربینم آشنا بشم، تا تصمیم گرفتم دونه دونه اصطلاحات رو سرچ کنم و در ابتدای کار مقاله ی شما رو دیدم و استقبال کردم، همچنین این مطالب رو برای خودم یادداشت برداری کردم، ممنون 🙏

 3. عاطفه پاسخ

  سلام روزتون بخیر

  یک دنیا ممنونم از آموزش و توضیح مختصر و مفیدتون. امیدوارم همیشه خوشحال باشید چون من رو خوشحال کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *